Aktuální číslo:
01/2003
Výběr vydání:
Rubriky 01/2003:
Titulní strana
Významné události
Z domova
Krajanské panoráma
Vlast a cizina
Putování po vlasti
Náš rozhovor
Kulturní kaleidoskop
Výročí a jubilea
Česká kuchyně
Humor
Není v tisku


Kontakt
Předplatné
Tiráž
Home

Z domova č.1/2003

Volba prezidenta České republiky

Dramatická volba prezidenta ve Španělském sále Pražského hradu skončila ve večerních hodinách dne 15. ledna 2003 bez vítěze. Napínavých devět hodin bylo plných složité taktiky, tajných schůzek a napjatých nervů. Přestože měl Václav Klaus ve všech třech kolech největší podporu v boji o Hrad, neuspěl a volba se musí opakovat. Do druhé volby zasáhne bývalý premiér Miloš Zeman. Už je na souboj připraven. Jak to v den volby na Hradě vypadalo?


Zemřel přední český filozof

Ve věku sedmasedmdesáti let zemřel 15. ledna 2003 po dlouhé a těžké nemoci profesor Milan Machovec, jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších současných českých filozofů. Patřil k popularizátorům filozofie, snažil se o co největší srozumitelnost.


Česká republika vstupuje do Evropské unie

Na historickém summitu v Kodani, konaném 12. a 13. prosince 2002, se zrodila nová Evropa. Ke stávajícím patnácti členským zemím přibude dalších deset: Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Kypr a Malta. Po komplikovaných jednáních se tyto státy stanou 1. května 2004 plnoprávnými členy Evropské unie po schválení v referendech a v parlamentech.


Lékárny a lékárníci dříve a dnes

V českých zemích se lékárníci objevují od 10. století v klášterech, ale službu veřejnosti ve městech konali až od sklonku 13. století. Jaké úkoly měl Richardus, apotecarius Pragensis, první jménem známý pražský lékárník v roce 1275? Musel si opatřit léčiva (tehdy ještě převážně rostlinná), ta pak roztírati, čistiti, rozpouštěti, vařiti, destilovati a dobře je spojovati a vyrobené léčivé přípravky správně uchovávati. Na lékařův ústní či písemný příkaz vyráběl a vydával či prodával přípravky potřebné k léčení. K této činnosti musel mít apotéku, oficínu s pracovním stolem, ale také "latinskou kuchyni", laboratoř a místnosti pro uložení zásob, sklep, půdu pro sušení nasbíraných léčivých rostlin. Nesměly mu chybět výrobní nástroje: váhy a vážky, závaží, kamenné, železné, bronzové hmoždíře s tlouky na rozmělňování materie, třenky a těrky na míšení past a mastí, pánvice na přípravu lektvarů, povidel a theriaků za tepla, nádoby na vaření odvarů, sirupů, macerování nálevů, tinktur, filtry, síta, vály pro formování pilulek, čípků, náplastí, snad i destilační aparatury, pece. Richardus musel ve své lékárně uplatňovat řemeslné umění a znalosti, jímž se naučil pravděpodobně v některé italské lékárně, která mu mohla posloužit i jako vzor pro vybudování jeho pražské apotéky.

Lékárna v Jindřichově Hradci


Kde v Praze také sídlili hasiči

Od roku 1821 hasičskou povinnost od cechů převzaly tzv. požární zálohy, které však z různých příčin nestačily na požadavky města. V roce 1853 hasičskou službu vykonávali metaři, kteří se poprvé usadili v obecním dvoře v Letenské ulici na Malé Straně. Ten však záhy metařům-hasičům nestačil, a tak vznikla druhá pobočná hasičská stanice v obecním dvoře na Starém Městě. Ještě dnes lze rozeznat nad bývalým vjezdem do stanice v ulici U obecního dvora č. 9/800 mizející starý znak města Prahy.


Historický rekord nezaměstnanosti

Nejvyšší počet nezaměstnaných v České republice byl dosažen v prosinci loňského roku. Vyšplhal se až na 514 435 osob, tj. míra nezaměstnanosti dosáhla 9,8 procenta.


Známky na rok 2003

Česká pošta zahajuje rok 2003 vydáním známky k 10. výročí České republiky v hodnotě 25 Kč. Témuž výročí je věnován i aršík. Pokračuje ve vydávání známek propagujících krásy a zajímavosti České republiky i v roce 2003. K dosavadním známkám s olomouckým sloupem Nejsvětější Trojice a litomyšlskému zámku přibude portál kláštera "Porta Coeli" v Předklášteří u Tišnova. 28. května vzpomeneme na první elektrickou dráhu z Tábora do Bechyně a tím i na Františka Křižíka.


Autobus Praha - Praha

Nejdelší dobu při jízdě autobusem strávíme cestou z Prahy do Prahy. Jedná se o dva pravidelné mezistátní autobusové spoje z vesničky Praha vzdálené 18 km od Lučence na Slovensku do české metropole, který zavedla firma Granus Trans v čele s majitelem Josefem Frajtem. Oblíbený spoj vyhovuje směnnému provozu, neboť cestující si mohou vybrat. Ze slovenské Prahy vyjíždí ranní spoj ve 4.00 a večerní v 19.15 a vrací se z Prahy - Roztyl v 15.00 a ve 22.00.


Co se dnes děti učí o Česku a Slovensku

Deset let po zániku Československa se děti, které před rokem 1993 ještě nechodily do školy, učí o bývalých federálních partnerech velice málo. Rozdělení státu se nejvíce odrazilo v oblasti znalosti literatury.


Výstava Praha pod vodou

V prosinci skončila v Křížové chodbě a v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze výstava povodňových fotografií Praha pod vodou, kterou uspořádalo hlavní město Praha. Výstava proběhla za velkého zájmu návštěvníků, o čemž svědčí finanční částka 568 000 Kč, vybraná na dobrovolném vstupném a která byla věnována na povodňové konto Praha č. 777 777 0700/6000.


Může opět žádat o majetek

Vdova po Karlu Des Fours Walderodovi, Johanna Kammerlanderová z Rakouska, může opětovně žádat české úřady o vrácení celého majetku svého manžela, který mu byl zabaven po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Vyplývá to z rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 14. ledna 2003.