Aktuální číslo:
01/2003
Výběr vydání:
Rubriky 01/2003:
Titulní strana
Významné události
Z domova
Krajanské panoráma
Vlast a cizina
Putování po vlasti
Náš rozhovor
Kulturní kaleidoskop
Výročí a jubilea
Česká kuchyně
Humor
Není v tisku


Kontakt
Předplatné
Tiráž
Home

Putování po vlasti č.1/2003

Vlašimsko

Zámecký park ve Vlašimi

Město Vlašim, ležící osmnáct kilometrů od Benešova, se pyšní rozlehlým a půvabným parkem, patřícím mezi naše nejkrásnější krajinářské přírodní parky. Ještě před několika lety byla jeho existence vážně ohrožena, ale nyní je vše v pořádku a zámeckým parkem vede naučná stezka.

Vlašim - starý hrad, foto František Dostál


Boží muka u Vlašimi

Kapličky a boží muka patřívaly neodmyslitelně ke koloritu české krajiny. Přesto, že jim nedávná doba nepřála, se jich mnoho zachovalo. Dnes můžeme pozorovat, jak se v krajině objevují pěkně opravené a do dálky svítí svou bělostí.

Boží muka u vlašimi, foto František Dostál


Kutnohorsko

Tvrz v Hradeníně

Pro okolí města Kolína je zajímavé i uchování několika středověkých tvrzí. Jednou z nich je i tvrz v obci Hradenín nedaleko Plaňan, která pochází z první poloviny 15. století a patří k těm mohutnějším u nás. Dodnes se zachovala s věží, se zbytky kamenného mostu a částí hradeb. Tvrz měla i obranný účel a náležel k ní rozsáhlý hospodářský dvůr.

Tvrz v Hradeníně, foto František Dostál


Obora v Žehušicích

Obec Žehušice u Kutné Hory s barokním (1760), empírově (1826) přestavěným, kostelem je známa především státní přírodní rezervací vyhlášenou již v roce 1920 na ploše dvou set šedesáti hektarech.
V každé roční době láká Žehušická obora, založená v 19. století u žehušického zámku, evropským unikátem: chovem stáda bílých jelenů.

Obora v Žehušicích, foto Jan Jevický