Aktuální číslo:
01/2003
Výběr vydání:
Rubriky 01/2003:
Titulní strana
Významné události
Z domova
Krajanské panoráma
Vlast a cizina
Putování po vlasti
Náš rozhovor
Kulturní kaleidoskop
Výročí a jubilea
Česká kuchyně
Humor
Není v tisku


Kontakt
Předplatné
Tiráž
Home

Kulturní kaleidoskop č.1/2003

Přešla jsem most v džungli

Pravda, jen v improvizované, tajemné části krajiny, jíž dala věrohodnost Botanická zahrada v Praze-Troji, ve snaze přenést nás do reality Nové Guinee, ostrovního státu v západní části Tichého oceánu. Doprovodila tak námět výstavy "Tajemná Indonesie - Nová Guinea" uspořádané v Národním muzeu v Praze.

"Svět, o kterém jsme si mysleli, že již neexistuje," přibližuje kulturu ukrytou v zapadlých koutech lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny, největší vymožeností je kostěný nůž, ratan k rozdělávání ohně, luky, šípy. V expozici dále najdeme sošky, oštěpy, nůše, bederní roušky, masky, předměty denní potřeby - toť exponáty výstavy ilustrované množstvím fotozvětšenin.


Loutkové divadlo Bouda

V říjnu 1928 vznikl na plzeňských Borech loutkářský soubor. V době vzniku patřil pod TJ Sokol Plzeň III. Loutkáři tehdy začali hrát v Boudě, kterou sokolové postavili na svém cvičišti a která byla určena pro jejich veškeré kulturní akce. Loutkáři měli v této době jen 13 loutek na drátech. Zakladatelem souboru byl přítel Josefa Skupy, ing. Josef Kašpar, který po zahájení pravidelné činnosti dostal od řezbáře Gustava Noska loutky Spejbla a Hurvínka, a od profesora Skupy svolení s nimi hrát. To bylo od profesionála Skupy vskutku velkorysé. A tak v Boudě vystupoval Spejbl s Hurvínkem v příležitostných improvizovaných parafrázích Skupova repertoáru.

Divadlo Bouda, foto archiv JUDr. Petra Slunečka


Antonín Procházka v Obecním domě

Do poloviny února 2003 probíhá v pražském Obecním domě výstava díla českého malíře Antonína Procházky - účastníka výstav v letech 1907 až 1911 legendární Osmy.


František Kaván v Portheimce

Galerie Letohrádek Portheimka představuje do 16. února 2003 dílo vynikajícího českého krajináře a profesora Františka Kavána (10. září 1866 až 16. prosince 1941).

František Kaván - Cesta ke Dřevíkovu


Unikátní sbírka současných gobelínů

Unikátní sbírku současných gobelínů mohou do poloviny února spatřit návštěvníci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Výstava s názvem Prostor pro tapiserii představuje průřez současné tvorby Moravské gobelínové společnosti ve Valašském Meziříčí.


V Galerii Hollar vystavují jubilující členové spolku

Tradiční výstava z děl členů Sdružení českým umělců grafiků Hollar, kteří se letos dožívají životního jubilea, začala ve výstavní síni spolku na pražském Smetanově nábřeží. Těch, jimž letos bude padesát a více a jejichž narozeniny budou kulaté či půlkulaté, je dvacet šest.


Josef Koudelka - mág nejen české fotografie

Národní galerie v Praze zahájila ve Veletržním paláci, dne 15. listopadu 2002, obsáhlou retrospektivní výstavu, nazvanou prostě: Josef Koudelka - fotograf.

O soubor vystavených umělcových prací se zasloužila agentura MGNUM Photos Paris, které je autor sám již dlouholetým členem.